בדיקת דם סמוי בצואה

פורסם

בדיקת דם סמוי בצואה

בדיקת דם סמוי היא בדיקה פשוטה, שנועדה לבדוק באמצעים כימיים הימצאותם של שרידי דם בצואה. באופן נורמלי, הצואה לא מכילה דם. לעיתים ניתן לראות דם בעין בלתי מזויינת, והדבר מצריך בירור רפואי.

דם יכול הופיע בצואה גם באופן "סמוי". דימום כזה איננו נראה בעין ואפשר להבחין בו רק בעזרת שיטות מעבדתיות. בדיקה זו חשובה למדי בגילוי מוקדם של מספר מחלות היכולות להשפיע על מערכת העיכול.

כיצד מתבצעת הבדיקה?

הבדיקה קלה לביצוע, וניתן לערוך אותה באופן עצמאי או בעזרת איש צוות רפואי. דוגמית קטנה של צואה מונחת במקום המתאים על גבי כרטיס, שבו תגובות כימיות עם המוגלובין מאפשרות את זיהוי הדם.

לעיתים משתמשים במספר כרטיסים, בימים עוקבים, כדי להגביר את רגישותה של הבדיקה לשרידי דם סמוי. שיטות שונות נעזרות גם באמצעיים אימונולוגיים כדי לאתר שרידי דם.

אילו סיבות יכולות להביא להופעת דם סמוי בצואה?

הופעתו של דם מרמזת על פגיעה במערכת העיכול, בעיקר בחלקים האחרונים שלה – המעי הגס והרקטום. כל נזק שנגרם לרירית המעי, החלק המצפה את חלל המעי מבפנים, יכול להוביל לדימום סמוי.

הסיבות החשובות ביותר להופעת דם הן גידולים, שפירים וממאירים, של המעי הגס. דם סמוי יכול להופיע בבדיקה גם בעקבות דימומים מדרכי העיכול העליונות, המתקדמים במורד מערכת העיכול. סיבות לדימום הנובעות מדרכי העיכול העליונות כוללות דלקת בוושט (אזופאגיטיס), כיב מדמם בקיבה או בתריסריון, ועוד.

סיבות נפוצות אחרות לדימום במעי הן מחלות דלקתיות (כמון מחלת קרוהן), הפרעות בכלי הדם של מערכת העיכול, מחלת הסעפת (דברטיקוליטיס), מחלת צליאק, ועוד.

ניתן לראות, שהסיבות להופעת דם סמוי מרובות ביותר, ולכן בדיקה זו משמשת רק כבדיקת סקר ראשונית, כדי להחליט האם יש צורך בעריכת בדיקות נוספות של מערכת העיכול. חשוב לדעת, שמספר מאכלים עלולים ליצור "תגובה חיובית מטעה" (False positive) – ובניהם בשר וויטמין C. רצוי להימנע ממוצרי מזון אלו לפני הבדיקה.

בדיקת דם סמוי כבדיקת סקר לסרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס הוא אחד מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר. גילוי מוקדם של סרטן זה משפר מאוד את סיכויי ההישרדות של החולים, ומאפשר טיפול רפואי יעיל יותר, ואגרסיבי פחות.

שיטות שונות הוצעו כבדיקות סקר לבדיקה מוקדמת של סרטן המעי הגס המגלות סימנים מוקדמים של המחלה. הבדיקה המקובלת (וככל הנראה היעילה ביותר) היא בדיקת קולונסקופיה של המעי. מכיוון שבדיקה זו כרוכה באי נוחות מרובה לנבדק (ביצוע חוקנים והכנת מעי), הוצעו מספר שיטות חלופיות לאבחנה מוקדמת של סרטן המעי הגס.

אחת השיטות המקובלות היא ביצוע שנתי של בדיקת דם סמוי בצואה (בשילוב עם בדיקת סגימואידוסקופיה מדי מספר שנים). כפי שצויין, בדיקת דם סמוי מזהה גם גידולים שפירים שעלולים להתפתח לגידולים ממאירים ולכן יש לה תפקיד גם במניעה של התפתחות סרטן. לבדיקת דם סמוי יש, לכן, תפקיד חשוב בגילוי מוקדם ובמניעה של סרטן המעי הגס.

מה לעשות אם בדיקת הדם הסמוי נמצאה חיובית?

במקרה שבדיקת דם סמוי פורשה כחיובית, אין מנוס מלהמשיך בבירור הרפואי כדי לגלות את מקור הדימום ולטפל בו. הסכנה יכולה לנבוע מאובדן דם ממושך שיביא לאנמיה, או מתהליכים מסוכנים המופיעים במערכת העיכול, כמו גידולים.

הבירור הראשוני בעקבות בדיקת דם סמוי חיובית כולל בדרך כלל בדיקת קולונסקופיה, ובמידה ולא נמצא מקור ברור לדימום גם בדיקת גסטרוסקופיה. לעיתים לא מוצאים את מקור לדימום. חשוב גם לבדוק את רמת ההמוגלובין, כדי למנוע הופעת אנמיה ולטפל בחולה בתוספי ברזל במידת הצורך.