כבד מוגדל

פורסם

כבד מוגדל

ניתן לאבחן כבד מוגדל בשתי דרכים עיקריות השיטה הפשוטה ביותר היא באמצעות בדיקה גופנית אצל הרופא. הרופא יכול לחוש בכבד, הנמצא מתחת לכלוב הצלעות בצד ימין בגוף. במקרים של הגדלה של הכבד אפשר לחוש את קצהו מתחת למקום הרגיל שלו, והוא "גולש" אל מקום נמוך יותר בבטן.

ניתן למצוא את הגבול העליון של הכבד, מתחת לסרעפת ולריאות, על ידי ניקוש ומציאת המקום בו משתנית ההדיות בהקשה – מהקשה על אויר בריאות לצליל עמום יותר בכבד. שיטות שונות נעזרות גם בסטטסוקופ כדי למצוא את גבולות הכבד.

בדיקה מדויקת יותר של הגדלת הכבד ניתן לעשות באמצעות בדיקות הדמייה שונת. בדיקת על קול (אולטרא-סאונד) יכולה לזהות את גודלו ומרקמו של הכבד בדיוק ניכר, כמו גם בדיקות הדמייה מתקדמות יותר, כדוגמת טומוגרפיה ממוחשבת (סי – טי") , ולעיתים נדירות גם בדיקת תהודה מגנטית (MRI).

סיבות אפשריות להתפתחות של כבד מוגדל

קיימות סיבות רפואיות רבות מאוד היכולות להביא למציאתו של כבד מוגדל בגוף. אפשר לחלק את הסיבות המרכזיות לכבד מוגדל על פי האטיולוגיה (הסיבה הרפואית):

מחלות מטבוליות

מחלות מטבוליות, הקשורות להצטברות חומרים בלתי תקינים בגוף, גורמות להגדלה בלתי תקינה בכבד. מחלות תורשתיות המכונות "מחלות אגירה"  הן מחלות בהן מצטבר באופן בלתי תקין חומר שאינו ניתן לפירוק, בדרך כלל בעקבות פגם גנטי באנזימים שונים.

דוגמה למחלה נפוצה כזו היא מחלת "גושה", המופיעה בשכיחות גבוהה יחסית בקרב יהודים ממוצא אשכנזי. מחלות נוספות הן מחלות אגירת גליקוגן, מחלת ניימן פיק, ועוד.

נזק מטבולי נפוץ בהרבה נגרם לכבד כתוצאה מצריכה מרובה של משקאות אלכוהוליים או מהצטברות של שומן בתאי הכבד המשנית להשמנה וסוכרת (מחלת הכבד השומני). מחלות נפוצות אלו מבטאות לעיתים קרובות ככבד מוגדל.

מחלות זיהומיות

ככל הנראה, אחת הסיבות השכיחות ביותר לכבד מוגדל היא "מונונוקלאוזיס זיהומית", הידועה יותר כ"מחלת הנשיקה". מחלה זו, הנגרמת מהדבקה בוירוסים EBV ו – CMV יכולה להוביל להגדלה של הכבד והטחול, עם הפרעה בתפקודי הכבד.

במקרים מסוימים, גם דלקת כבד נגיפית ("וירוסי הצהבת") יכולה לגרום להגדלת הכבד בבדיקה גופנית. מחלות זיהומיות נוספות המובילות לכבד מוגדל הן מלריה (הנגיף מתיישב בתאי הכבד, והם ממלאים תפקיד חשוב במחזור החיים שלו), ומחלה הנגרמת על ידי  תועלת ונקראת “Haydatid cyst". במחלה זו נוצרת ציסטה כבדית המלאה בנוזל ותולעים, ויש להסיר אותה בניתוח מתאים.

מחלות גידוליות

גידולי כבד הן סיבה נוספת לכבד מוגדל.

בגידולים אין לרוב הגדלה דיפוזית (מפושטת) של הכבד כולו, בדומה למחלות זיהומיות, אלא גידול מוקדי המייצג גידול ממאיר או שפיר.

גידול ממאיר יכול להיות הפטומה (גידול של תאי כבד, לרוב בעקבות שחמת כבדית), או גידול שפיר – אדנומה כבדית (המופיעה לעיתים לאחר שנים רבות של נטילת גלולות למניעת הריון), גידול של כלי דם (המנגיומה) ועוד.

גם מחלות ממאירות של מערכת הדם יכולות לגרום להגדלת כבד (המופיעה במקרה זה כהגדלה כללית) – לוקמיה ולימפומה.

מחלות לב

אי ספיקת לב ימנית מובילה לפגיעה ביכולתו של הלב לשאוב דם ממערכת הורידים ולהעבירה אל אבי העורקים.

מכיוון שמערכת הורידים המובילה דם אל הלב קרובה מאוד לניקוז הורידי של הכבד (המתחבר ישירות לוריד הנבוב התחתון בסמיכות לגבול התתון של הלב), הרי שפגיעה בפעילות הלב תוביל להצטברות דם בכבד, עם הגדלתו בעקבות גודש כלי הדם.

יצירת מרכיבי דם בכבד (המטופויאזה אקסטרא-מדולרית)

 אצל העובר, הכבד משמש כאיבר חשוב עם תפקיד שאינו קיים בבוגר – יצירתן של מרכיביו התאיים של הדם, המתרחש בדרך כלל במוח העצם.

במצבים קשים מאוד של מחסור בדם, חוזר לעיתים תפקודו העוברי של הכבד לידי ביטוי, ומתחילה בו יצירת תאי דם (כמו גם בטחול ובאיברים נוספים) תופעה זו מביאה להגדלת הכבד ומכונה – המטופויאזה אקסטרא-מדולרית.